Топ 10 найдорожчих стартапів світу, що зазнали невдачу

Багатомільйонних інвестицій не завжди достатньо, аби стати успішною компанією

 

Видання Cbinsight представило добірку найдорожчих стартапів світу, що потерпіли невдачу. До вашої уваги 10 компаній, які не змогли добитися успіху, навіть залучивши мільйонні інвестиції. Основні причини невдачі – нездатність отримувати стабільний дохід, погана відповідність продукту ринку, програш конкурентам і брак коштів.

 

Solyndra – $1,6 млрд інвестицій

Компанія пропонувала сонячні панелі за інноваційною технологією ще з 2000-х років. Solyndra залучили майже $1,6 млрд інвестицій, включаючи $535 млн від уряду США. Проте  1 вересня 2011 року компанія оголосила про банкрутство, залишивши без роботи більше 1000 осіб. Серед причин провалу: обвал світових цін на компоненти сонячних панелей. Solyndra не вдалося витримати конкуренції, оскільки іншим компаніям спромоглися знизити вартість на свої розробки.

 

LeSports – $1,4 млрд інвестицій

Стартап LeSports, що заснований у Гонконзі став  провідною китайською інтернет-компанією в області екоспорту, відомою своєю унікальною бізнес-моделлю, яка охоплювала організаційні моменти заходів, платформу контенту, інтелектуальні пристрої та додаткові послуги. Свого часу компанія володіла медіаправами на понад 300 спортивних заходів з усього світу, що охоплювало 10 тисяч матчів.

 

Попри це, менше ніж за 4 роки, компанія оголосила про банкрутство – засновник Цзя Ютінг заборгував кредиторам близько $3,6 млн.

 

Arrivo – $1 млрд інвестицій

Стартап, заснований інженером SpaceX Броганом Бемброганом, займався розробкою нової версії системи високошвидкісного транспорту Hyperloop. Через рік стартап припинив свою діяльність через те, що йому не вдалося залучити нове фінансування.

 

Jawbone – $929,9 млн інвестицій

Американський стартап Jawbone виробляв фітнес-трекери, bluetooth-гарнітури і колонки та проіснував на ринку майже 17 років. Стартап був заснований у 1999 році під назвою AliphCom випускниками Стенфордського університету Хусейном Рахманом і Олександром Ассілі. Отримавши до 2014 року оцінку в $3,2 млрд, продукція займала менше 3% ринку.

 

Однак з появою розумних годинників від Apple, а також недорогих браслетів китайського виробника Xiaomi, компанії стало все складніше конкурувати на ринку пристроїв, що носяться. У результаті попри фінансування у розмірі $930 млн, Jawbone не змогла утримати значну частку ринку.

 

Better Place – $675,3 млн інвестицій

Про ізраїльську компанію Better Place заговорили у 2007 році. Стартап мав на меті виробляти електромобілі. Отримавши $675,3 млн інвестицій і випустивши менш як 1000 електрокарів, керівництво заявило про банкрутство у 2013 році. Компанія не змогла впоратися з проблемами, пов’язаними з логістикою, що завадило їй масштабуватися.

 

Abound Solar – $614 млн інвестицій

Abound Solar була провідною американською компанією з виробництва сонячних батарей. Попри загальний обсяг фінансування у розмірі $614 мільйонів, яке припинилося у 2012 році, компанії не вдавалося успішно реалізувати свою продукцію.

 

Борги компанії перевищили $100 млн, а успішно продукцію реалізувати не вдавалося. До того ж компанія не змогла конкурувати з китайськими виробниками. У 2012 році компанія збанкрутувала.

 

Theranos – $500 млн інвестицій

Компанія Theranos у 2003 році представила еволюційну технологію для аналізу крові, який береться одним уколом з пальця, й за допомогою якої можна виявити безліч захворювань. За 15 років Theranos припинила свою діяльність. Комісія з цінних паперів і бірж (SEC) звинуватила засновницю і колишнього президента Theranos у «масовому шахрайстві». «Інноваційна розробка» так і не була створена, а компанію оголосили банкрутом.

 

Essential Products – $330 млн інвестицій

Стартап Essential від творця операційної системи Android Енді Рубіна закрився менш ніж за 3 роки. За час свого існування компанія випустила тільки смартфон Essential Phone, який отримав неоднозначні відгуки й погано продавався. Наступний пристрій, а також низка інших технологій були анонсовані, проте до релізу не дійшло.

 

Pets.com – $110 млн інвестицій

Pets.com – онлайн-зоомагазин, який проіснував всього 2 роки після відкриття у 1998 році. За останній рік існування компанія втратила $147 млн, при цьому його акції знизилися у ціні з $14 до $1 за штуку.

 

Для залучення клієнтів компанія багато в чому покладалася на знижки. У результаті фірма весь час продавала товари за ціною, нижчою за собівартість. Керівники повернули гроші інвесторам і продали домен зоомагазину.

 

ScaleFactor – $104 млн інвестицій

Американський стартап ScaleFactor створював інструменти на базі штучного інтелекту, які могли замінити бухгалтера на підприємстві. Компанії вдалося залучити гучними слоганами велику клієнтську базу (і великі інвестиції). Стверджувалося, що користувачеві досить надати доступ до системи продажів, передати документи, а вже штучний інтелект усе впорядкує – сплатить рахунки, порахує податки, підготує звіти.

 

За 6 років на ринку, компанія оголосила про закриття. ScaleFactor використовувала агресивну тактику продажів і приділяла пріоритетну увагу гонитві за капіталом. Як результат, на задній план відійшло створення програмного забезпечення, яке в кінцевому підсумку не відповідало анонсованим технологіям – продукт не був ефективним. Крім цього, керівництво стартапу спробувало приховати масштаби реального збитку.