В Україні створено першу кооперативну платформу інвестування в стартапи

♦ Що таке REALIUM?

REALIUM – це платформа для управління діяльністю кооперативів з інвестиційної діяльності у стартапи на їхніх найбільш ранніх стадіях. Як правило, такі проєкти потребують не тільки грошей на розвиток, а й якоїсь організаційної форми, матеріальної бази, маркетингової підтримки, ділових зв’язків та багато чого іншого. З іншого боку, якщо всього переліченого не буде, то ризики інвесторів будуть занадто високими і інвестиції не прийдуть. Наша місія – допомогти кооперативам, які є, на наше переконання, найбільш підходящою – гнучкою та демократичною організаційною формою, вирішити ці протиріччя. Якщо коротко ми допомагаємо інституалізації процесу реалізації інноваційних ідей.

 

♦ Хто може інвестувати?

Інвестувати у проєкти можуть повністю зареєстровані члени кооперативів-ліцензіатів Платформи, самі кооперативи, а також асоціації таких кооперативів.

 

♦ Як стартапи потрапляють на Платформу?

При подачі заявок на фінансування проєктів необхідно чітко уявляти, на якій стадії розвитку перебуває ваша ідея, і що ви бажаєте отримати в результаті її реалізації. Основна місія кооперативу вирішувати завдання комерційної реалізації інноваційних ідей, але не фінансувати проведення MVP (Minimum Viable Product). Наприклад, якщо пропонований на конкурс проєкт реально перебуває на стадії ідеї, і автори не уявляють, які саме роботи потрібно виконати для перетворення її в затребуваний ринковий продукт, то звертатися за підтримкою в кооператив – передчасно. Однак, якщо ви чітко розумієте, які кроки потрібно зробити, щоб розробити, налагодити виробництво і вивести на ринок вашу продукцію, у вас є команда і надійні партнери для виконання цієї роботи, що володіють необхідним досвідом і знаннями, і не вистачає тільки фінансових ресурсів, то настав час готувати заявку. При підготовці бізнес-плану і Road Map потрібно виходити з розуміння того, що чим чіткіше ви представите інформацію про свою ідею, про свою команду, намічені шляхи вирішення проблеми, етапи і терміни роботи – тим більше шансів успішно пройти попередні процедури і отримати підтримку.

 

♦ Як захищені права інвесторів?

Інвестори за свої внески у фонд фінансування проєкту отримують долі (паї) у цьому проєкті, що гарантують певний обсяг корпоративних прав. Ці права включають право отримання прибутку, отримання долі від загальної вартості проєкту, право участі у управлінні проєктом і право визначати подальшу долю проєкту.

 

♦ Як захищені права розробників проекту?

Девелопер, як повноважний представник команди співавторів проєкту, зі своєю командою отримує обумовлену заздалегідь долю у проєкті (пай), що гарантує їхні корпоративні права. Ця доля враховує як вартість майнових прав на інтелектуальну власність, що входить у проєкт, так і оцінку вартості творчої праці авторів проєкту. Остання частина паю знаходиться під умовою успішності роботи команди над проєктом. Ця умова прописується у Положенні про інвестиційний проєкт. Наприклад, пай девелопера розблоковується для відчуження за умови виходу проєкту на самоокупність.